Kredyt hipoteczny to niekiedy jedyna możliwość nabycia nieruchomości na własność. Niewiele osób może pozwolić sobie na zakup mieszkania, czy wybudowanie domu jedynie z własnych oszczędności. Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będziemy musieli przejść dokładną weryfikację zdolności oraz wiarygodności kredytowej.
Bank sprawdzi wysokość naszych dochodów, będzie brać pod uwagę również takie czynniki jak stan cywilny czy wiek. Czy wiek odgrywa dużą rolę podczas przyznawania kredytu hipotecznego?
Kredyty hipoteczne cieszą się bardzo dużą popularnością, w swojej ofercie posiada je praktycznie każdy bank. To nieoceniona pomoc, która umożliwia Polakom zakup własnego mieszkania. Głównym czynnikiem, który zazwyczaj decyduje o tym, czy nasz wniosek kredytowy zostanie rozpatrzony pozytywnie są oczywiście dochody. Wysokość wynagrodzenia to bardzo ważny czynnik, który decyduje o tym, czy będzie nas stać na spłacanie rat kredytowych. Przychylniejszym okiem bank patrzy na osoby zatrudnione na umowę o pracę, wówczas ryzyko utraty zatrudnienia jest niewielkie.
Idealny wiek dla kredytobiorcy
Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to wiek również ma znaczenie i stanowi ważny element, który wpływa na naszą wiarygodność. Największe szanse na otrzymanie kredytu będą mieć młode małżeństwa około 30 roku życia, które mają stałą pracę, tym samym ustabilizowaną sytuację materialną. Oczywiście trzeba posiadać również oszczędności, które posłużą za wkład własny. Większość banków ma określony maksymalny wiek kredytobiorcy, którego nie może przekroczyć w momencie spłaty ostatniej raty kredytu, zazwyczaj waha się pomiędzy 70 a 80 rokiem życia.
Kredyt hipoteczny po pięćdziesiątce?
Oczywiście nie jest powiedziane, że osoby, które ukończyły 50 rok życia nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego. Jeżeli wnioskodawca ma dobrą zdolność kredytową, może starać się o przyznanie dodatkowych pieniędzy i ma realne szanse na to, żeby je otrzymać. W tym wypadku banki zazwyczaj wymagają wykupienia wyższej polisy ubezpieczeniowej na życie, tak aby na wypadek śmierci mogły bez problemu odzyskać pożyczone pieniądze.