Jak obliczyć rentowność wynajmu mieszkania?

Każdy z nas szuka sposobu na ulokowanie swoich oszczędności, najlepiej w taki sposób, aby można było jeszcze zarobić. Chociaż wielu osobom wydaje się, że zakup i wynajem nieruchomości to korzystne rozwiązanie, to nie zawsze jest to prawdą. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania pod wynajem, warto dokładnie przeanalizować koszty. Poniżej znajdziecie praktyczne porady, jak obliczyć rentowność wynajmu nieruchomości. Chcąc oszacować opłacalność zakupu i wynajmu mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Średnia cena najmu

Jeżeli chcemy obliczyć, ile będziemy w stanie zarobić na wynajmowaniu nieruchomości, warto obserwować rynek. Najlepiej śledzić portale ogłoszeniowe, notować ceny wynajmu mieszkań w wybranych lokalizacjach, przy czym nie należy sugerować się wyłącznie najwyższymi ani najniższymi cenami.

Koszty związane z zakupem nieruchomości

Najważniejszym elementem, który będzie decydował o tym, czy inwestycja będzie opłacalna jest cena zakupu nieruchomości. Jeżeli przepłacimy, to niestety nie będziemy w stanie zarabiać na wynajmie i to przez bardzo długi czas. Trzeba też wziąć pod uwagę koszty administracyjne oraz transakcyjne, które będziemy musieli ponieść typu opłaty notarialne, czynsz czy ewentualny remont mieszkania. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba liczyć się z odświeżeniem pomieszczeń, umeblowaniem itp. Kolejne wydatki, to opłata podatkowa za nieruchomość, czynsz oraz koszty ubezpieczenia.

Mimo panującej powszechnie opinii, że inwestycja w nieruchomości jest opłacalna, warto wcześniej dokładnie przemyśleć taki zakup oraz obliczyć, czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie. Być może w niektórych wypadkach, lepszym rozwiązaniem będzie ulokowanie oszczędności na lokacie czy innym produkcie finansowym. Gdy posiadamy oszczędności, warto skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże nam wybrać najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie.

Related Articles

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

Agnieszka Morawiec

Agnieszka Morawiec - specjalista i analityk kredytów hipotecznych. Posiadam wieloletnie doświadczenie nabyte w renomowanych instytucjach finansowych 2009-2011 Krediteo.pl, 2012-2014 Finansierro. Od maja 2014 doradca, redaktor i administrator portalu hipoteczny.com.pl