Formalności po akcie przeniesienia własności mieszkania

Decydując się na zakup mieszkania, jesteśmy zobowiązani do podpisania aktu przeniesienia własności nieruchomości. Niestety to nie koniec formalności, bo będziemy musieli pamiętać jeszcze o kilku bardzo istotnych rzeczach, aby nie mieć później kłopotów.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie notariuszowi założenia księgi wieczystej dla nieruchomości oraz wniosku do sądu o wpisanie nas do KW jako jej właściciela, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu. Następnie należy poinformować odpowiednie urzędy o tym, że weszliśmy w posiadanie mieszkania.

Zgłoszenie mieszkania do podatku od nieruchomości

Jeżeli kupiliśmy mieszkanie i podpisaliśmy akt końcowy, jesteśmy zobowiązani w ciągu dwóch tygodni do zgłoszenia jej do opodatkowania. W tym celu należy udać się do właściwego urzędu miasta i złożyć deklarację na podatek od nieruchomości. Odpowiedni druk można pobrać za pośrednictwem Internetu, podczas wizyty w urzędzie potrzebna będzie również kopia aktu notarialnego.

Opłata za użytkowanie wieczyste

Jeżeli nabyta nieruchomość znajduje się na terenie, który jest przekazany w użytkowanie wieczyste, będziemy zobowiązani do zgłoszenia nabycia prawa do użytkowania wieczystego. Aby to zrobić należy wysłać e-mailem do Zarządu Mienia Skarbu Państwa (sekretariat@zmsp.org.pl) skan aktu notarialnego. W tytule wiadomości trzeba wpisać ulicę i numer budynku.

Ustanowienie hipoteki na rzecz banku

W sytuacji, gdy mieszkanie zostało kupione na kredyt, trzeba będzie dokonać wpisu hipotecznego w KW na rzecz banku. Najpierw należy udać się do banku, aby przedstawić akt notarialny i odebrać potrzebne dokumenty typu: oświadczenie o ustanowieniu hipoteki i zaświadczenie o warunkach udzielonego kredytu. Na dokumenty trzeba będzie niestety poczekać około dwóch tygodni. Następnie należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla lokalizacji nieruchomości. Za wniosek o wpis w KW zostanie pobrana opłata w wysokości 200 zł. Po złożeniu dokumentów pozostaje nam czekać na ustanowienie hipoteki.

Related Articles

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

Agnieszka Morawiec

Agnieszka Morawiec - specjalista i analityk kredytów hipotecznych. Posiadam wieloletnie doświadczenie nabyte w renomowanych instytucjach finansowych 2009-2011 Krediteo.pl, 2012-2014 Finansierro. Od maja 2014 doradca, redaktor i administrator portalu hipoteczny.com.pl