Już od kilku lat notowany jest wzrost zainteresowania mieszkaniami budowanymi z cegły, cieplejszymi i wyciszonymi, wybudowanymi w technologii ramy H. Budynki takie budowane były w tym samym mniej więcej okresie, co wielkopłytowe. Jednak są zdecydowanie bardziej trwałe, z lepszymi parametrami utrzymania ciepła i stosunkowo tanie. Często znajdują się w dość przyjaznej okolicy, z odpowiednio zagospodarowana przestrzenią wokół budynków.
Płyta a rama H
Obie technologie zostały zakwalifikowane podobnie. Jednak względem wykonania nie są sobie równe. Ramę można postawić obok tradycyjnego budownictwa z cegły. To rama żelbetonowa, wypełniona pustakami, z płaską elewacją. Cechami charakterystycznymi budynków w tej konstrukcji są małe powierzchnie pokoi, niewielką łazienką, ciemna kuchnia i niskie stropy. Powierzchnia nie przekracza 40-50 metrów, ale akurat takie mieszkania są poszukiwane na rynku. Zaletą takich wnętrz jest możliwość przekształcenia mieszkania w lokale nowoczesnych standardach. W przypadku mieszkań z płyty mamy do czynienia z gotowymi betonowymi elementami zamocowanymi za pomocą kotew do szkieletu z żelbetonu. Niestety trudno szukać tam szczelności.
Budynki w technologii ramy H są bardziej trwałe, niż z płyty. Wystarczy porównać częstotliwość remontów obu konstrukcji – płyta wymaga renowacji średnio co 40-50 lat – takie były założenia konstrukcyjne. Zdarzały się katastrofy budowlane wynikające z konstrukcji i braku wymaganych modernizacji. W przypadku ramy H, podobnie jak bloków z cegły, budynki nie wymagają gruntownych remontów przez wiele więcej lat. Naukowo potwierdzone zostały też właściwości izolacyjne i, co za tym idzie, oszczędności w budynkach w konstrukcji ramy H.
W przypadku bloków z płyty za „uciekanie” ciepła odpowiedzialne są szczeliny między płytami. Dopiero po ociepleniu i wymianie stolarki okiennej i drzwi można mówić o energooszczędności. Jak wiemy, większość takich konstrukcji nie jest jeszcze wyremontowana. W blokach ramy H nie ma problemów z utrzymaniem ciepła, a koszty utrzymania są zdecydowanie niższe. Na uwagę zasługuje też fakt, że budynki te są odnawiane i wymieniana jest armatura, instalacje itd. Stąd też wzrasta stale popyt na takie nieruchomości. Za relatywnie niską cenę można nabyć mieszkanie, zwłaszcza w większych miastach, o średnim standardzie, z możliwością dowolnych aranżacji, w dobrej lokalizacji, bezpieczne i z niskimi kosztami utrzymania.