Jak zacząć oszczędzać od zera?

Jednym oszczędzanie przychodzi z łatwością, inni muszą nauczyć się odkładania pieniędzy i odpowiedniego zarządzania własnym budżetem. To, czy radzimy sobie z finansami w dużej mierze zależy od naszego charakteru oraz wychowania. Chociaż wiele osób podkreśla, że nie może oszczędzać ze względu na niskie zarobki, prawda jest taka, że to nie jest główną przeszkodą. Nawet, jeżeli zarabiamy najniższą krajową, możemy odłożyć miesięcznie kilka złotych, które w perspektywie czasu dadzą nam całkiem sporą sumę.

Aby nauczyć się oszczędzania potrzebne jest odpowiednie nastawienie oraz systematyczność. Badania pokazują, że wiele osób ma problem z zapanowaniem nad domowym budżetem, wydajemy za dużo oraz korzystamy z pieniędzy należących do banku, tymczasem posiadanie oszczędności może dać nam poczucie większej wolności oraz bezpieczeństwa. Oszczędzać może każdy, a więc od czego zacząć?

Przeanalizuj budżet domowy

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest dokładne przeanalizowanie swojego domowego budżetu. Jeśli będziemy zarządzać swoimi pieniędzmi w sposób rozsądny, świadomy, to nie powinniśmy mieć większych problemów z oszczędzaniem. Można stworzyć sobie listę miesięcznych wydatków, wpływów i posegregować je w kilka kategorii. Pamiętajmy, że nawet odkładanie co miesiąc niewielkich sum ma sens.

Oszczędzanie przy niskich dochodach

W przypadku niskich dochodów, najlepszym rozwiązaniem będzie założenie konta oszczędnościowego, dzięki któremu będzie można systematycznie odkładać pieniądze, ale równocześnie zgromadzoną gotówkę można będzie bez problemu wypłacić, jeżeli znajdzie taka potrzeba i to bez tracenia odsetek. Takie lokowanie oszczędności nie da nam wprawdzie dużych zysków, ale pomoże nam nauczyć się odkładać pieniądze, co w przyszłości może zaprocentować.

Related Articles

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

Agnieszka Morawiec

Agnieszka Morawiec - specjalista i analityk kredytów hipotecznych. Posiadam wieloletnie doświadczenie nabyte w renomowanych instytucjach finansowych 2009-2011 Krediteo.pl, 2012-2014 Finansierro. Od maja 2014 doradca, redaktor i administrator portalu hipoteczny.com.pl