Leasing nieruchomości zastąpi kredyty hipoteczne?

Leasing to dobra alternatywa dla kredytu, coraz więcej przedsięwzięć finansowanych jest właśnie w ten sposób. Chociaż większości z nas kojarzy go głównie z zakupem samochodów albo maszyn, można w ten sposób nabyć także nieruchomość. Na czym polega leasing nieruchomości?

Leasing nieruchomości funkcjonuje na takiej samej zasadzie jak leasing samochodu. Lokal użytkowy lub mieszkalny dostajemy po podpisaniu umowy i dokonaniu stosowanych opłat. Zobowiązujemy się do płacenia miesięcznych rat, w zamian za jego użytkowanie. Taka umowa przewiduje przeniesienie prawa własności do leasingowanej nieruchomości.

Jeżeli decydujemy się na leasing finansowy, nieruchomość jest traktowana jako środek trwały będący własnością leasingobiorcy od początku obowiązywania umowy. Jest to równoznaczne z tym, że to my dokonujemy odpisów amortyzacyjnych, a po wygaśnięciu umowy i spłaty wszystkich przewidzianych rat, wykup nieruchomości następuje automatycznie. Innym rozwiązaniem jest leasing operacyjnym, w tym wypadku nieruchomość stanowi majątek leasingodawcy, a leasingobiorca może wejść w jego posiadanie dopiero po zakończeniu umowy.

Czy warto zdecydować się na leasingu nieruchomości?

Dużą zaletą leasingu nieruchomości jest brak wielu skomplikowanych formalności oraz krótki czas oczekiwania na decyzję. To dobre rozwiązanie, jeżeli w niedalekiej przyszłości, będziemy chcieli wziąć kredyt na inny cel, ponieważ leasing nie wpływa na zdolność kredytową. Poza tym raty leasingowe lub raty z odpisami amortyzacyjnymi można doliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W ten sposób możliwa jest optymalizacja wysokości podatku. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Jednym z ograniczeń jest limit wartości nieruchomości, który ustala leasingodawca.

Leasing nieruchomości raczej nie ma szans zastąpić popularnego kredytu hipotecznego, nie mniej jednak stanowi dla niego dobrą alternatywę. W teorii z leasingu nieruchomości może skorzystać każda firma, w praktyce jest to rozwiązanie odpowiednie dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

Related Articles

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

Agnieszka Morawiec

Agnieszka Morawiec - specjalista i analityk kredytów hipotecznych. Posiadam wieloletnie doświadczenie nabyte w renomowanych instytucjach finansowych 2009-2011 Krediteo.pl, 2012-2014 Finansierro. Od maja 2014 doradca, redaktor i administrator portalu hipoteczny.com.pl