Urządzenia smart home z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Choć nadal wiele osób podchodzi z dystansem do stosowania nowoczesnych technologii w domu, to jednak przekonujemy się, że nie jest to wcale skomplikowane, ani nie wiąże się z koniecznością codziennej obsługi mnóstwa mobilnych aplikacji sterujących urządzeniami w mieszkaniu. Wszystko jest tu tak zintegrowane, aby działało niemalże bezobsługowo, a sam proces zarządzania urządzeniami smart home z poziomu telefonu jest prosty, intuicyjny i nie zajmuje wiele czasu. Przyjrzyjmy się więc bliżej kilku ciekawym urządzeniom smart home, które ułatwią nam codzienne życie.
5 urządzeń smart home, które poprawią bezpieczeństwo w Twoim domu
Oto urządzenia, które warto zainstalować:
Alarm
Alarm to po prostu głośny sygnał akustyczny, który pojawi się, gdy intruz będzie próbował dostać się do domu podczas naszej nieobecności. Już sam jego głośny dźwięk- 110 dB często odstrasza włamywaczy.
System alarmowy jest zintegrowany z kamerą. Dzięki temu monitoring rejestruje twarz złodzieja, co jest jednym z ważnych dowodów podczas zgłaszania zdarzenia na policji.
Oczywiście, jeśli zajdzie próba włamania do naszego domu, to od razu otrzymamy powiadomienie na telefon wraz z nagraniem z kamery.
Wiele nowoczesnych systemów alarmowych oprócz klasycznej syreny alarmowej jest wyposażonych również w tak zwane dźwięki zniechęcające, które również mogą skutecznie odstraszyć osoby, które podchodzą do drzwi czy okien domu z zamiarem włamania. Jest to na przykład głośne szczekanie psa albo dźwięki mogące świadczyć o czyjejś obecności w mieszkaniu jak odgłos odkurzacza czy muzyka.
Inteligentne kamery
Nie sposób wyobrazić sobie smart domu bez inteligentnego monitoringu. Najczęściej decydujemy się jedynie na instalację kamer zewnętrznych, ale zdecydowanie warto zastanowić się także nad instalacją tych wewnętrznych- wcale nie musimy obawiać się, że z ich powodu stracimy prywatność i będziemy czuć się cały czas śledzeni we własnym domu. Nowoczesne rozwiązania technologiczne całkowicie wykluczają taką sytuację.
Kamery zewnętrzne dają nam podgląd w czasie rzeczywistym na to, co dzieje się wokół naszego domu. Jaką kamerę wybrać? Najlepiej taką wysokiej jakości o dobrych parametrach, która wykrywa ruch już w odległości kilkunastu metrów od domu, jest szerokokątna i wyposażona w cyfrowy zoom, co znacznie ułatwia identyfikację oraz ma funkcję noktowizji, czyli po prostu działa bez zarzutu również w nocy.
Dzięki kamerom zewnętrznym przez cały czas możemy mieć podgląd na to, co dzieje się na naszej posesji niezależnie od tego, czy wyszliśmy tylko na zakupy, na kilka godzin do pracy, czy też wyjechaliśmy na weekend lub dłuższe wakacje.
Dlaczego warto założyć w domu również kamery wewnętrzne? Dzięki nim zostaną zarejestrowane nie tylko twarze ewentualnych włamywaczy i to nawet w nocy, ale możemy także na przykład nadzorować zachowanie zwierzaka- psa lub kota- podczas naszej nieobecności w domu. Będziemy też wiedzieć, czy dziecko bezpiecznie dotarło ze szkoły do domu.
Wiele osób zastanawia się, czy kamery wewnątrz domu to nie zbyt duża inwigilacja. Są to zupełnie bezpodstawne obawy, ponieważ nowoczesne urządzenia możemy zaprogramować w taki sposób, aby wyłączyć nagrywanie znanych twarzy. Dzięki temu kamery nie będą się włączać na widok któregoś z domowników, a jedynie wtedy, gdy w mieszkaniu znajdzie się ktoś obcy.
Czujniki wstrząsowe do okien i drzwi oraz czujniki dymu
Tego rodzaju czujniki wyposażone są w specjalne sensory, których zadaniem jest wykrycie ruchu, nagłego otwarcia lub drżenia. Dzięki nim każda próba siłowego otwarcia okna lub drzwi od zewnątrz zostanie natychmiast zaalarmowana na naszym smartfonie. Dzięki takim czujnikom zintegrowanym z systemem bezpieczeństwa budynku możemy również zdalnie sprawdzić, czy na pewno dobrze zamknęliśmy drzwi mieszkania oraz okna przed wyjściem do pracy.
Nie sposób wyobrazić sobie też inteligentnego domu bez czujników dymu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są fotoelektryczne i bezprzewodowe czujniki, które wysyłają alarm na telefon od razu po wykryciu dymu. Takie urządzenia są zasilane bateriami o bardzo długiej żywotności (nawet do 10 lat). Nie musimy obawiać się, że nagle przestaną działać, gdy baterie się wyczerpią, ponieważ system inteligentnego domu monitoruje na bieżąco również stan i naładowania i powiadomi nas odpowiednio wcześniej o konieczności ich wymiany na nowe.
Wideo dzwonek
Choć klasyczny wideo dzwonek jest znany już od dłuższego czasu, to urządzenie typu smart bije go n głowę. Nie tylko pełni ono funkcję klasycznego domofonu video, czyli pozwala zobaczyć osobę dzwoniącą stojącą przy bramie lub przed drzwiami, ale ten rodzaj wideo dzwonka można też obsługiwać zdalnie z poziomu telefonu.
Daje to możliwość odstraszenia potencjalnych włamywaczy, nawet gdy fizycznie jesteśmy poza domem.
Sterownik temperatury
Kolejnym świetnym elementem systemu smart dom są urządzenia typu inteligentny termostat. Dzięki głowicom termostatycznym oraz termostatowi jesteśmy w stanie zdalnie sterować temperaturą we wszystkich pomieszczeniach w naszym domu.
Inteligentne termostaty nie tylko umożliwiają indywidualizację temperatury i dostosowywanie jej na bieżąco do naszych potrzeb, ale również na przykład automatycznie wykrywają otwarcie okien oraz dostosowują poziom ogrzewania do warunków atmosferycznych panujących na dworze. Montaż takiego urządzenia przyczyni się więc z pewnością do optymalizacji ogrzewania mieszkania i obniżenia związanych z tym kosztów.
Sterowanie wszystkimi tymi urządzeniami odbywa się całkowicie zdalne z poziomu telefonu. Można je zintegrować z jedną prostą w obsłudze aplikacją. Najlepiej wybrać tę, zalecaną przez producenta systemów, na których montaż się zdecydowaliśmy. Teraz nie tylko nie musimy nawet wstawać z kanapy, aby włączyć i wyłączyć różne systemy bezpieczeństwa w naszym domu, ale nawet nie musimy się w nim fizycznie znajdować.
Poza wymienionymi tutaj systemami bezpieczeństwa warto pomyśleć także o inteligentnych sterownikach, które pomogą nam obniżyć koszty eksploatacji domu. Jest to na przykład sterowanie światłem, wyłączaniem i włączaniem prądu w poszczególnych gniazdkach czy zasłanianie rolet. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zoptymalizować koszty prądu oraz ogrzewania domu. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób zabieganych i roztargnionych, którym zdarza się na przykład zapomnieć o wyłączeniu światła czy żelazka przed wyjściem do pracy. Teraz możemy to wygodnie i szybko zrobić w każdej chwili z dowolnego miejsca- na przykład będąc już w samochodzie czy w miejscu pracy.