Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów przy wychodzeniu z problemów finansowych

Jednym z najlepszych sposobów na wychodzenie z zadłużenia jest poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów. Choć najczęściej pracujemy już na jednym etacie, przeważnie mamy jeszcze kilka godzin w ciągu dnia, które możemy poświęcić na dodatkowe zarabianie pieniędzy. W kryzysowych sytuacjach nie będziemy patrzyli zatem na komfort, a na możliwości zarobienia dodatkowej gotówki, która pomoże wyjść nam trudnej sytuacji finansowej. Poniżej prezentujemy w jaki sposób możemy uzyskać dodatkowe dochody będąc w złej sytuacji finansowej.

Praca w internecie

Jednym z najlepszych sposobów na dodatkowe zarabianie pieniędzy jest praca w internecie. Obecnie pracuje tak bardzo wiele osób, a sieć oferuje sporą ilość różnych opcji. Z pewnością będą to pracę tradycyjne, gdzie będziemy współpracowali z konkretnymi firmami z naszej branży na podstawie umowy o pracę lub na mniej zobowiązujące sposoby zarabiania związane ze freelancingiem w różnych kategoriach. Przewagą internetu jest elastyczność pracy i możliwość dostosowania jej do naszych podstawowych zajęć. W ten sposób możemy wyszukać firmy zagraniczne lub polskie w naszej branży i pracować w naszym zawodzie po godzinach, jeśli nasza branża na to pozwala. Pracy tej możemy szukać na wszystkich portalach ogłoszeniowych w internecie z dopiskiem praca zdalna. Najczęściej będziemy mogli zarobić nawet drugą pensję, działając właśnie w taki sposób, który jest legalny i niezwykle jakościowy.

Drugim sposobem na zarabianie w internecie jest wykonywanie freelancingu. Aby zarabiać w ten sposób, nie musimy posiadać wysokich kompetencji, a freelancing ma wiele kategorii związanych np. pisaniem tekstów, działaniami marketingowymi, grafiką i fotografią, pracami biurowymi czy korepetycjami. To, co liczy się w tych pracach, jest to głównie podstawowa wiedza i zaangażowanie oraz rzetelne wykonywanie obowiązków. W tej opcji współpracujemy jako freelancer na własne konto na podstawie umów cywilnoprawnych z osobami poszukującymi freelancera. Są to najczęściej firmy z różnych sektorów, które nie chcą zatrudniać na stałe pracowników. W sieci istnieje również wiele portali zarówno ogłoszeniowych, jak i z konkretnymi zleceniami, gdzie możemy zarabiać bezpośrednio. Jeśli więc poszukujemy dodatkowego źródła dochodu, warto wejść do internetu i sprawdzić opcję zarówno pracy tradycyjnej online jak i freelancingu, gdzie tylko od nas i od naszych umiejętności będzie zależało, z jakich prac skorzystamy.

Spieniężenie majątku

Kolejnym sposobem na uzyskanie dodatkowej gotówki jest spieniężenie naszego majątku. Choć jest to drastyczne rozwiązanie, jeśli posiadamy długi, w pewnym momencie powinniśmy je wykonać. Należy zrobić to wtedy kiedy w najbliższej przyszłości nieuniknione jest wszczęcie postępowania komorniczego wobec nas lub gdy na początku zadłużenia sprzedaż majątku jest jedynym rozwiązaniem, aby pozbyć się problemu finansowego i nie zadłużać się. Spieniężając majątek samodzielnie, uzyskamy maksymalną możliwą cenę dostępną na wolnym rynku, która jest dużo wyższa niż cena, za jaką zostaną spieniężone nasze akcesoria przez komornika. Sprzedając rzeczy, których chcemy się pozbywać, powinniśmy sprzedawać je w odpowiedniej kolejności. Na samym początku będą to najmniej przydatne i najmniej wartościowe przedmioty, z którymi będziemy mogli się rozstać dość łatwo. W miarę pozbywania się takich gadżetów należy sprzedawać coraz droższe i coraz bardziej przydatne elementy naszego majątku do tego momentu, aż pozostaną w nim jedynie rzeczy niezbędne do życia takie jak mieszkanie czy podstawowe akcesoria. Dobrym pomysłem jest też wymienienie samochodu lub sprzętu elektronicznego na tańszy i mniej komfortowy, ale który w dalszym ciągu będzie funkcjonalny, a jednocześnie pozwoli spłacić nam zadłużenie. Rzeczy warto sprzedawać również na wolnym rynku, a nie w lombardach czy komisach, gdzie uzyskamy jedynie małą część ich wartości.

Nadgodziny i dodatkowy etat w pracy stacjonarnej

Kwestię, którą warto rozważyć w trudnej sytuacji finansowej, jest również dodatkowy etat w świecie realnym lub nadgodziny w naszej pracy podstawowej — o ile jest to możliwe. Druga opcja będzie najbardziej komfortowa, ale często jest niemożliwa do wdrożenia. Dodatkowy etat będzie wymagał od nas poświęcenia czasu na przemieszczenie się oraz znacznie obniży komfort naszego życia. Warto jednak rozważyć taką opcję jeśli będzie to pewny sposób na zarobek i będziemy mogli z niego skorzystać dużo szybciej, niż poszukując pracy w internecie — co też możemy robić równolegle. Ciekawą podpowiedzią może być sondowanie rynku pracy pod kątem zmiany naszej głównej firmy, w której pracujemy. Choć problemy finansowe wymagają stabilności zatrudnienia, w pewnych sytuacjach znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się zmienięnie pracodawcy, który również będzie wiarygodny i zaproponuje nam umowę o pracę, ale za wyższą stawkę. Warto również rozważyć wyjazd za granicę i skupienie się na ciężkiej pracy za dużą stawkę.

Related Articles

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

Agnieszka Morawiec

Agnieszka Morawiec - specjalista i analityk kredytów hipotecznych. Posiadam wieloletnie doświadczenie nabyte w renomowanych instytucjach finansowych 2009-2011 Krediteo.pl, 2012-2014 Finansierro. Od maja 2014 doradca, redaktor i administrator portalu hipoteczny.com.pl