Pożyczki hipoteczne styczeń 2022

Pożyczka hipoteczna pod zastaw nieruchomości

Pożyczka hipoteczna to najtańszy sposób na dużą gotówkę na dowolny cel. Pożyczkę hipoteczną można uzyskać pod zastaw mieszkania lub domu. Dużą zaletą tego rodzaju oferty jest okres spłaty można rozłożyć nawet na 25 lat, co jest niemożliwe w przypadku zwykłych pożyczek gotówkowych.

Przeznaczenie pożyczki hipotecznej

– dowolny cel, poza celami związanymi z działalnością gospodarczą i celami spekulacyjnymi,
– spłata posiadanych zobowiązań kredytowych w innych bankach,
– inne cele związane z zakupem/budową nieruchomości.

Uwaga! to nie jest wpis sponsorowany. Poniższe zestawienie przygotowane zostało w sposób niezależny i obiektywny. Nie posiadamy umowy z żadnym z poniższych banków!

Porównanie pożyczek hipotecznych styczeń 2022

5,15%

PKO Bank Polski – Pożyczka hipoteczna

– finansowanie do 60% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie pożyczki;
– oprocentowanie rzeczywiste RRSO: 5,15%;
na dowolny cel (niezwiązany z działalnością gospodarczą);
– okres kredytowania do 20 lat;
wakacje kredytowe – możliwość zawieszenia spłaty kapitału do 2 miesięcy (jednorazowo w okresie kredytowania).

Zapytaj o szczegóły oferty
4,62%

BNP Paribas – Pożyczka hipoteczna

– pożyczka od 100 000 zł do 500 000 zł;
– umowa na okres od 12 miesięcy do 20 lat;
– oprocentowanie RRSO od 4,62%;
– na dowolny cel z wyłączeniem działalności gospodarczej;
– raty równe lub malejące;
– bogaty pakiet ubezpieczeń.

Zapytaj o szczegóły oferty
5,34%

ING Bank Śląski – Pożyczka hipoteczna

– pożyczka od 70 000 zł do 80% wartości nieruchomości;
– maksymalny okres kredytowania wynosi 25 lat;
– spłata w ratach równych i malejących;
– oprocentowanie zmienne (RRSO: 5,34%) lub stałe (RRSO: 4,98%);
– kilka wariantów pożyczki do wyboru w zależności od preferencji klienta;
– pakiet specjalnych korzyści.

Zapytaj o szczegóły oferty
4,66%

Santander Bank Polska – Pożyczka hipoteczna

– maksymalna kwota pożyczki do 60% wartości nieruchomości [do 250 000 zł dla osób prowadzących działalność gospodarczą (minimum 20 000 zł) lub do 500 000 zł w pozostałych przypadkach (minimum 80 000 zł)] – atrakcyjne oprocentowanie RRSO: 4,66%;
– czas trwania umowy do 20 lat;
– waluta wyłącznie PLN (z zachowaniem spójności waluty dochodu z walutą pożyczki);
– na dowolny cel poza celami związanymi z działalnością gospodarczą i celami spekulacyjnymi;
– szczegółowe warunki u ekspertów lub oddziałach Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK).

Zapytaj o szczegóły oferty
4,68%

Bank Millennium – Pożyczka hipoteczna

– pożyczka do 70% wartości nieruchomości;
0% prowizji za udzielenie pożyczki i wcześniejszą spłatę;
– oprocentowanie rzeczywiste RRSO 4,68%;
– dla stałych klientów Banku Millennium niższa marża o 0,5% (wymagane posiadanie konta osobistego w Banku Millennium na które co miesiąc wpływa wynagrodzenie lub dochód netto, a także karty debetowej za pomocą której dokonywane są transakcje minimum 500 zł miesięcznie).

Zapytaj o szczegóły oferty
5,09%

Citi Handlowy – Pożyczka hipoteczna

– pożyczka do 70% wartości nieruchomości (maksymalnie 2 mln zł);
– gotówka na dowolny cel z wyłączeniem działalności gospodarczej;
– możliwość spłaty kredytów w innych bankach;
– Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania: 5,09%.

Zapytaj o szczegóły oferty
3,30%

Citi Handlowy – Pożyczka hipoteczna

– okres umowy pożyczki do 15 lat;
– oprocentowanie rzeczywiste RRSO: 3,30%;
– maksymalna kwota pożyczki do 60% wartości nieruchomości;
– oferta w ramach Uniwersalnego Kredytu Hipotecznego;
– karencja do 6 miesięcy;
– na dowolny cel konsumpcyjny z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Zapytaj o szczegóły oferty

aktualizacja danych: 01.01.2022 r.

Aby uzyskać pożyczkę hipoteczną należy mieć zdolność kredytową i pozytywną historię w BIK. Posiadanie nieruchomości mieszkalnej bez zdolności kredytowej ni jest wystarczające i bank odrzuca wniosek klienta w pierwszym etapie weryfikacyjnym.

Informacje na temat BIK

Co to jest BIK?
Biuro Informacji Kredytowej S.A. gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej konsumentów i przedsiębiorców, tzn. informacje o tym, czy rzetelnie spłacają kredyty. Informacje te przekazywane są do BIK przez banki, SKOK-i oraz instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym. BIK zostało powołane w 1997 r. przez banki oraz Związek Banków Polskich dla potrzeb minimalizowania ryzyka kredytowego, zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony obrotu pieniężnego oraz zapobiegania nadmiernemu zadłużeniu. Dzięki zgromadzonym w BIK danym proces przyznawania kredytu może być łatwiejszy i szybszy. Dla osób starających się o kredyt oznacza to oszczędność czasu i możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kredytowych.
Jakie dane są przekazywane do BIK?
Informacje znajdujące się w BIK dotyczą wszystkich rachunków kredytowych, a więc zarówno tych obsługiwanych prawidłowo, jak i tych, które są lub były spłacane nieterminowo. Innymi słowy: BIK przetwarza wszystkie informacje przekazane przez banki, SKOK-i lub instytucje finansowe udzielające kredytów poza sektorem bankowym – zarówno pozytywne (kredyty spłacane terminowo), jak i negatywne (kredyty spłacane z opóźnieniem). W informacjach przekazywanych do BIK znajdują się dane osobowe klienta oraz szczegóły dotyczące jego kredytów, m.in. data ich udzielenia, rodzaj kredytu (np. hipoteczny), liczba i wysokość rat, waluta oraz terminowość spłat. Ponad 90% informacji zgromadzonych w BIK dane pozytywne. Zobowiązania gromadzone w BIK dotyczą przede wszystkim: kredytów na zakup towarów, usług i papierów wartościowych, kredytów niecelowych i studenckich, kredytów mieszkaniowych i pracowniczych, a także kredytów odnawialnych, karty detalicznej, karty kredytowej, karty debetowej oraz limitu debetowego w ROR, jak również kredytów poręczonych.
Kiedy dane trafiają do BIK?
Mechanizm jest prosty. Od momentu złożenia przez klienta wniosku kredytowego, a następnie przyznania mu kredytu, do BIK regularnie (przynajmniej raz w miesiącu, przez cały okres trwania zobowiązania) przesyłane są informacje o tym, jak klient reguluje swoje zobowiązania.
Jak długo dane są w BIK?
Jeśli zobowiązanie było spłacane terminowo – dane przetwarzane są w BIK od chwili ich przekazania, aż do całkowitej spłaty kredytu. Aby po tym okresie mogły być przetwarzane i poświadczać rzetelność finansową konieczne jest wyrażenie zgody. Dzięki temu będą mogły być wykorzystywane w sytuacji ubiegania się klienta o kolejny kredyt. Dane będą przetwarzane przez okres wskazany we wspomnianej zgodzie oraz mogą być przetwarzane również bez zgody klienta przez okres 5-letni, jednakże tylko i wyłącznie, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:
– nie regulowano zobowiązania lub dopuszczono się zwłoki powyżej 60 dni,
– upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania klienta przez kredytodawcę o zamiarze przetwarzania danych klienta bez jego zgody.

Dodatkowo, na mocy ustawy Prawo Bankowe, dane dotyczące zobowiązań wszystkich klientów mogą być przetwarzane w BIK przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania, dla celów związanych ze stosowaniem przez banki metod statystycznych. Przetwarzanie danych w tym celu nie wymaga zgód klientów.

Jak można sprawdzać informacje na swój temat z BIK?
Informacje na temat swojej historii kredytowej klient może szybko sprawdzić on line na www.bik.pl. Na stronie BIK dostępne są pakiety, które umożliwiają m.in. bieżące monitorowanie własnych i poręczonych kredytów, sprawdzenie oceny punktowej, jak również ochronę przed wyłudzeniem kredytu.
Czym jest historia kredytowa?
Historia kredytowa to „finansowy autoportret” – obraz tego, jak solidnie dana osoba reguluje swoje zobowiązania. Składają się na nią, przekazywane do BIK przez banki lub SKOK-i oraz instytucje finansowe udzielające kredytów poza sektorem bankowym, informacje na temat kredytów danego klienta (także jeśli występował on w roli poręczyciela), pożyczek, korzystania z kart kredytowych/debetowych oraz limitu debetowego w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Dlaczego warto budować pozytywną historię kredytową?
Mając pozytywną historię kredytową, klient jest dla instytucji finansowych wiarygodnym klientem. To ważne. Dzięki temu może bowiem szybciej uzyskać kredyt lub negocjować obniżenie związanych z nim opłat czy prowizji. Informacja o tym, że klient nie spłaca swych zobowiązań w terminie odbija się na jego wiarygodności. To może skutkować podwyższeniem ostatecznych kosztów kredytu lub wręcz uniemożliwić jego otrzymanie. Najkorzystniejsze dla wizerunku finansowego klientów jest terminowe regulowanie wszystkich kredytów, co jest równoznaczne z pozytywną historią kredytową w BIK.

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

Agnieszka Morawiec

Agnieszka Morawiec - specjalista i analityk kredytów hipotecznych. Posiadam wieloletnie doświadczenie nabyte w renomowanych instytucjach finansowych 2009-2011 Krediteo.pl, 2012-2014 Finansierro. Od maja 2014 doradca, redaktor i administrator portalu hipoteczny.com.pl