Zgubiłem dokumenty! Co zrobić, gdzie je zastrzec?

Zaginięcie dokumentów to problem, z którym, jak wynika z badań, ma problem wielu z nas. Przysparza to wielu kłopotów wynikających z konieczności wyrobienia nowych, ale także niebezpieczeństwa z jakim możemy mieć do czynienia, gdy dostaną się w ręce przestępców. Policja rokrocznie odnotowuje takie przypadki. Najczęściej dotyczą one wyłudzeń kredytów i pożyczek, zakupów ratalnych, telefonów komórkowych czy telewizji cyfrowych, wynajmu i grabieży mieszkań i budynków czy kradzieży wynajętych samochodów. Pomysły oszustów bywają różne.

By nie narazić się na nieprzyjemności, nerwy i koszty warto pierwsze kroki skierować do banku. Niekoniecznie tego, w którym mamy konto osobiste i nie tylko po to, by zastrzec kartę płatniczą. W banku możemy i powinniśmy wnioskować o zastrzeżenie dokumentów tożsamości w systemie Dokumentów Zastrzeżonych.

System ten powstał po to, by zapobiec:

– wyłudzeniom kredytów;
– kradzieży wypożyczonych samochodów;
– zakładania firm fikcyjnych, których celem są wyłudzenia czy przestępstwa gospodarcze;
– wynajmu mieszkań i lokali, pokoi hotelowych;
– zakupów ratalnych;
– innych oszustw.

Dokumentami, które powinniśmy zastrzec w przypadku ich zagubienia są dowód osobisty, paszport, karty pobytu, prawo jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, książeczka wojskowa, marynarska itp. i oczywiście karty płatnicze. Dzięki informacjom zawartym w bazie, która połączona jest z tą Biura Informacji Kredytowej (ale dostęp maja do niej nie tylko banki) niemal natychmiast o fakcie utraty dokumentów będą wiedziały jednostki, które sprawdzają tożsamość klientów na ich podstawie. Dokumenty są wyłączone z obiegu, więc na ich podstawie nikt już nie powinien mieć możliwości dokonania jakichkolwiek czynności. Banki często podają przykłady takich działań, a próby wyłudzeń kredytów sięgają kilku milionów złotych rocznie. O każdym takim incydencie informowana jest Policja.

Kolejne kroki należy skierować do urzędów, które zagubione dokumenty wydawały w celu wydania nowych. Niestety, za większość będziemy musieli zapłacić, no i poczekać. Jeżeli zaginięcie dokumentów miało miejsce za granicą odpowiednia placówka na zgłaszanie wszelkich problemów jest konsulat, w którym wydany zostanie paszport zastępczy. W przypadku podejrzenia, że dokumenty zostały skradzione, warto zgłosić ten fakt na Policji.

Najlepsza metodą na uniknięcie niepotrzebnych problemów jest odpowiednie zabezpieczenie i przechowywanie dokumentów. Pośpiech, roztargnienie są złym doradcą. Warto pamiętać, że system Dokumentów Zastrzeżonych ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z wykorzystywaniem dokumentów skradzionych, czy zaginionych przez osoby nieuprawnione. Dzięki niemu udało się zaniechać wyłudzeniom kredytów bankowych, innym przestępstwom gospodarczym, oszustwom. Świadomość społeczeństwa budowana jest za pomocą specjalnych kampanii prowadzonych w porozumieniu z Policją. Liczba dokumentów zastrzeżonych w bazie przekroczyła 1,3 miliona – wynika i cieszy, i smuci. Cieszy, bo zaczynamy rozumieć istotę problemu, przez co przeciwdziałamy nadużyciom, a smuci – bo nadal wiele osób nieodpowiednio pilnuje tego, co najważniejsze – własnej tożsamości.

Related Articles

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

Agnieszka Morawiec

Agnieszka Morawiec - specjalista i analityk kredytów hipotecznych. Posiadam wieloletnie doświadczenie nabyte w renomowanych instytucjach finansowych 2009-2011 Krediteo.pl, 2012-2014 Finansierro. Od maja 2014 doradca, redaktor i administrator portalu hipoteczny.com.pl